Strona Główna

Smog i jego skutki

Smog to zanieczyszczone powietrze, które które jest mieszanką mgły oraz wysokiego stężenia toksycznych gazów i pyłów wytwarzanych głównie przez piece domowe, zakłady przemysłowe i pojazdy. Smogowi sprzyja duża wilgotność powietrza i brak wiatru. Nie ma wątpliwości, że smog jest jednym z czynników wywołujących raka, a szczególnie nowotwory płuc. Szczególnie rakotwórczy jest benzopiren, który należy do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Nie szkodzi zdrowiu natychmiast, lecz kumuluje się w organizmie i powoduje choroby przewlekłe.

Prawie połowa szkodliwych substancji, które tworzą smog, emitowana jest przez gospodarstwa domowe. Ludzie ogrzewają domy paliwami stałymi, między innymi węglem, najczęściej w piecach, które nie są w żaden sposób kontrolowane i wypuszczają mnóstwo zanieczyszczeń. Co gorsza, w wielu domach pali się śmieci, także te z tworzyw sztucznych. Oprócz standardowego węgla ludzie używają też węglowych odpadów, czyli mułu i miału, które poważnie zanieczyszczają powietrze. Całe to zjawisko nosi nazwę niskiej emisji. W Polsce nie ma norm emisji zanieczyszczeń ani standardów jakości domowych pieców. Za smog odpowiada w dużej mierze także przemysł (przede wszystkim energetyka węglowa) i transport (pojazdy spalinowe).

                                                 

 

Piknik ekologiczny

Środowisko, to wspólna sprawa ! Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej gminy na piknik ekologiczny. Mnóstwo atrakcji, wspaniali wykonawcy, dobre jedzenie, możliwość wspólnego spędzenia czasu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas pikniku zaprezentują się Centrum Zabaw Przygoda, Spółdzielnia Socjalna "Wspólny Sukces", Równe Szanse, Fundacja im. Jana Banacha, Manufaktura Dobrych Usług, Spółdzielnia Socjalna Świt Dobry i Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej Owes Etap.

plakat piknik male

Ekologia od juniora do seniora

Projekt "Ekologia od juniora do seniora" umożliwi mieszkańcom naszej gminy zdobycie wiedzy na temat ochrony środowiska. Stan środowiska, w którym żyjemy wpływa na nasze zdrowie i funkcjonowanie. Działania ekologiczne ujęte w projekcie mają na celu podniesienie świadomości dbania o środowisko naturalne i jakość życia. Nawyki dbania o środowisko należy kształcić od najmłodszych lat. Projekt łączy ze sobą wartości ponadczasowe, jak dbanie o zdrowie i środowisko wokół nas z integracją międzypokoleniową, włączając w działania całe rodziny. Zapraszamy mieszkańców na pierwsze spotkanie z niezależnym ekspertem doktor nauk przyrodniczych Anicentą Bubak.

 plakat ze stopka1

Translate

Statystyka odwiedzin

414019
DzisiajDzisiaj144
WczorajWczoraj145
MiesiącMiesiąc2833
WszystkieWszystkie414019