Strona Główna

Święto kapusty

Tegoroczny festyn organizowany przez Stowarzyszenie „Małe Radości” odbył się 10 września 2016 roku. Część oficjalną otworzyli prezes stowarzyszenia Monika Bereta, burmistrz miasta i gminy Janusz Piechocki, wicestarosta Mirosław Juraszek i przedstawicielka OWES ETAP Marta Krajewska. Od początku przygotowań do wydarzenia patronat medialny nad imprezą sprawowało „Radio Żnin”. W przebieg lokalnego święta kapusty włączył się również Zespół Szkół w Margoninie.

festyn

Podczas pożegnania lata z kapustą, można było poznać bogatą tradycję Pałuk, posłuchać występów zespołów ludowych „Notecianie” i „Tolija”, degustować regionalne potrawy z kapusty, zapoznać się z działalnością lokalnych organizacji pozarządowych i spędzić rodzinnie czas przy piosenkach zespołu Slovian’sky. Na najmłodszych tego dnia czekały atrakcje, jak konkursy z kapustą w roli głównej, dmuchane zamki, egzotyczne alpaki z agrogospoadarstwa Małgorzaty i Jacka Ładów, strzelanie z łuku i wiatrówki i konkursy plastyczne przygotowane przez panie z „Małych Radości”. Dzieci chętnie bawiły się sprzętem strażackim, zaprezentowanym przez OSP Margonin. Ciekawe i żądne przygód maluchy chętnie zaglądały m.in. do zabytkowego autobusu telewizji polskiej, pochodzącej z bogatej kolekcji pojazdów zabytkowych Jana Kubackiego, właściciela firmy „Komfort”. Nie mogło w tym dniu zabraknąć pana Eugeniusza Kędziory, który z nieskrywaną radością przewoził bryczką rozbawione i piszczące z zachwytu dzieci. Starsi mieszkańcy mogli kupić wyroby wędliniarskie, pieczywo wypiekane domowym sposobem, wyroby z mleka krowiego i koziego, miodu, wikliny, pięknie ozdobione haftem pałuckim serwety, kosmetyki, czy też wyroby do przechowywania potraw.
Smakosze chętnie sięgali i degustowali dania z kapusty, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Heliodorowa, Kaliszan i Margońskiej Wsi oraz panie kucharki Zespołu Szkół w Margoninie, które za trud i serce włożone w przygotowane potrawy otrzymały wspaniałe garnki, ufundowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku, Bank Spółdzielczy oraz Sylwię i Artura Lupów. Można było podziwiać piękną wystawę o Pałukach Muzeum Regionalnego z Wągrowca oraz zbiory regionalne państwa Pardo. Po raz pierwszy na naszym terenie można było zapoznać się z ofertą LGD „Doliny Wełny”. MGOK reprezentował tajemniczy Zdzisław z Uzbekistanu.
Jedna z konkurencji festynu, w której trzeba było wykazać się nie tylko kondycją fizyczną, ale też wiedzą o naszej gminie, był bieg rodzinny wokół ośrodka wypoczynkowego. Główną nagrodą był rower miejski, ufundowany przez właściciela myjni samochodowej w Margoninie, Dariusza Kozłowskiego. Zwycięska drużyna Sylwia i Bartosz Kowalewscy postanowili przekazać nagrodę na cel charytatywny. Być może będzie to licytacja. Drugi rower, jako nagroda trafił do rąk ucznia szkoły podstawowej, zwycięzcy w konkursie strzelania z łuku do kapusty.
Wspaniałą postawą wykazał się Jacek Jabłoński, który zaangażował członków margonińskiego klubu motocyklowego "Siódemka", do przejażdżek z dziećmi wokół boiska. Wkrótce do motocyklistów dołączyły wozy strażacki i policyjny. Liczne stoiska gastronomiczne były dodatkowym atutem podczas wspólnego biesiadowania. Na zakończenie festynu rozpalono duże ognisko, przy którym można było upiec kiełbaskę.
W trakcie święta kapusty odbywała się zbiórka publiczna, podczas której zebrano 2746,94 zł na rehabilitację Joanny Kienic, która przeszła skomplikowaną operację kręgosłupa.
Zarząd stowarzyszenia pragnie podziękować młodym wolontariuszom z margonińskiego gimnazjum, że poświęcili swój czas pomagając przy kwestowaniu na rzecz Joanny. Dziękujemy WSZYSTKIM fundatorom nagród, osobom dobrej woli, za pomoc przedstawicielom Rady Rodziców, dyrektorowi szkoły Rafałowi Gimzickiemu, nauczycielom, mieszkańcom- wolontariuszom, osobom zaangażowanym w przygotowanie placu boiska do festynu, w transport, prezentację bogatych stoisk, zapewnienie dostępu do źródła prądu, prace porządkowe i promocję wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dariusza Błażkowskiego za użyczenie miejsca, na którym odbył się festyn. Krzysztofowi Hekertowi, właścicielowi firmy „Eurosped” za niekonwencjonalne podejście do zapewnienia nam sceny. Bez pomocy wszystkich Państwa, festyn nigdy nie miałby takiego wymiaru.
Dziękujemy,
Stowarzyszenie „Małe Radości”

 

Translate

Statystyka odwiedzin

372943
DzisiajDzisiaj142
WczorajWczoraj234
MiesiącMiesiąc2551
WszystkieWszystkie372943